Skip to content

557 Midwood Dr.Brick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block990.14
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,110
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
44%
Improvement Value:$213,900
56%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,994+5.4%
2024$9,484+3.6%
2023$9,151+1.3%
2022$9,033+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 14959, Page 1875

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 10372, Page 1921

Property Built

Built

Year Built: 2001