Skip to content

589 Midwood Dr.Brick, NJ 08724

Built 1967

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Sep 21, 1998

Property Information

Block990.15
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,364
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
50%
Improvement Value:$168,300
50%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,793+5.4%
2024$8,345+3.6%
2023$8,052+1.3%
2022$7,947+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5621, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1967