Skip to content

585 Midwood DrBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 22, 1999

Property Information

Block990.15
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G 1832
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,832
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
48%
Improvement Value:$180,800
52%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,119+5.4%
2024$8,655+3.6%
2023$8,351+1.3%
2022$8,242+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5742, Page 365

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4754, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1960