Skip to content

582 Robin Hood Rd.Brick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2005

Property Information

Block990.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,848
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
55%
Improvement Value:$136,900
45%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+5.4%
2024$7,582+3.6%
2023$7,316+1.3%
2022$7,221+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 10252, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1963