Skip to content

590 Robin Hood Rd.Brick, NJ 08724

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block990.15
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1300
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,300
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,200
53%
Improvement Value:$150,200
47%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,336+5.4%
2024$7,912+3.6%
2023$7,634+1.3%
2022$7,535+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10040, Page 1821

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4992, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1963