Skip to content

579 Harbor RdBrick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block990.15
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,923
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,100
36%
Improvement Value:$303,900
64%
Total Assessment$476,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,174+5.5%
2024$11,541+3.7%
2023$11,126+1.3%
2022$10,979+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5450, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1997