Skip to content

584 Midwood Dr.Brick, NJ 08724

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2022

Property Information

Block990.16
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,519
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
33%
Improvement Value:$335,000
67%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,118+5.4%
2024$12,449+210.8%
2023$4,006+1.3%
2022$3,954+1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 17885, Page 1822Recorded5/13/2020