Skip to content

554 Harbor RdBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2005

Property Information

Block990.17
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 4582
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage4,582
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$541,400
41%
Improvement Value:$782,400
59%
Total Assessment$1,323,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,551+5.4%
2024$32,791+3.6%
2023$31,639+1.3%
2022$31,228+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975