Skip to content

534 Harbor RdBrick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block990.17
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,407
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,400
65%
Improvement Value:$223,700
35%
Total Assessment$636,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,602+5.4%
2024$15,756+3.6%
2023$15,203+1.3%
2022$15,006+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,215,000
Sq Ft2,407DeedBook 19502, Page 775Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 12138, Page 1866

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5430, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1996