Skip to content

586 Harbor Rd.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block990.17
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G-P 3539
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,539
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,200
56%
Improvement Value:$342,900
44%
Total Assessment$785,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,491+5.4%
2024$19,447+4.5%
2023$18,606+1.3%
2022$18,365+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft3,539DeedBook 18709, Page 1818Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5415, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1966