Skip to content

582 Harbor Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 1991

Property Information

Block990.17
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1727
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,727
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,100
75%
Improvement Value:$161,300
25%
Total Assessment$634,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,308+5.5%
2024$15,464+3.7%
2023$14,912-0.4%
2022$14,965+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970