Skip to content

574 Harbor Rd.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$1,887,500
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block990.17
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.3

Building Details

Building Class19
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage4,488
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,000
44%
Improvement Value:$589,600
56%
Total Assessment$1,052,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,473+5.4%
2024$26,073+3.6%
2023$25,176+1.3%
2022$24,850+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,887,500
Sq Ft4,488DeedBook 19127, Page 715Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$955,000
DeedBook 12416, Page 1256

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5616, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1966