Skip to content

157 Sanctuary CtBrick, NJ 08724

Built 2012

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Jul 2, 2014

Property Information

Block990
Lot2.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,242
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,000
40%
Improvement Value:$501,600
60%
Total Assessment$839,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,914+5.4%
2024$20,797+3.6%
2023$20,066+1.3%
2022$19,806+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$899,000

From:

To:

Sq Ft3,242DeedBook 15864, Page 439Recorded8/5/2014

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 15162, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 2012