Skip to content

153 Sanctuary CtBrick, NJ 08724

Built 2013

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Nov 17, 2016

Property Information

Block990
Lot2.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3202
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,202
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,500
45%
Improvement Value:$412,200
55%
Total Assessment$749,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,567+5.4%
2024$18,570+3.9%
2023$17,875+1.1%
2022$17,685+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft3,202DeedBook 16583, Page 1574Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 15448, Page 1997

Property Built

Built

Year Built: 2013