Skip to content

156 Arnie'S PointeBrick, NJ 08724

Built 2018

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block990
Lot2.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2884
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
44%
Improvement Value:$374,400
56%
Total Assessment$664,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,341+5.4%
2024$16,457+3.6%
2023$15,879+2.4%
2022$15,513+1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 16746, Page 1736Recorded5/24/2017