Skip to content

160 Arnie'S PointeBrick, NJ 08724

Built 2010

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block990
Lot2.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,241
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,600
44%
Improvement Value:$435,300
56%
Total Assessment$776,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,277+5.4%
2024$19,244+3.6%
2023$18,568+1.3%
2022$18,327+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 14734, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 2010