Skip to content

51 Nejecho Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 30, 2022

Property Information

Block99
Lot59.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage780
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,100
64%
Improvement Value:$72,600
36%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,210+5.2%
2024$4,952+3.5%
2023$4,784+1.3%
2022$4,724+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft780DeedBook 19263, Page 648Recorded12/29/2022

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 13607, Page 1525

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12810, Page 303

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5519, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1960