Skip to content

1 Second Avenue Unit 30Seaside Heights, NJ 08751

Built 1965

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 17, 1995

Property Information

Block1001
Lot158
QualifierC0330
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class39
Description1CB
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage672
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
67%
Improvement Value:$123,200
33%
Total Assessment$373,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+5.2%
2024$6,460+71.8%
2023$3,760+0.4%
2022$3,744+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5239, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1965