Skip to content

23 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2000

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 30, 2000

Property Information

Block1001
Lot171.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage2,648
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,000
61%
Improvement Value:$339,300
39%
Total Assessment$862,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,702+5.2%
2024$14,926+22.2%
2023$12,212+0.4%
2022$12,158+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 10086, Page 1078

Property Built

Built

Year Built: 2000