Skip to content

2000 Route 35 N.B.Seaside Heights, NJ 08751

Built 2021

Last Sale Price
$1,160,450
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block1001
Lot173.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage2,128
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,500
48%
Improvement Value:$470,800
52%
Total Assessment$907,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,522+5.2%
2024$15,705+162.2%
2023$5,989+0.4%
2022$5,963+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,160,450
Sq Ft2,128DeedBook 19386, Page 1461Recorded5/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 2021