Skip to content

28 Third Avenue-OrtleySeaside Heights, NJ 08751

Built 2023
Commercial

Last Sale Price
$1,595,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block1001
Lot173.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class19
Description3.5F
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage3,317
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,500
43%
Improvement Value:$673,100
57%
Total Assessment$1,181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,517+5.2%
2024$20,454+208.7%
2023$6,626+0.4%
2022$6,597-20.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,595,000
Sq Ft3,317DeedBook 19857, Page 1028Recorded11/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 17364, Page 118