Skip to content

1960 Railway Avenue WestSeaside Heights, NJ 08751

Built 1967

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 10, 2002

Property Information

Block1007.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,214
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
83%
Improvement Value:$56,900
17%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,044+5.2%
2024$5,745-3.7%
2023$5,964+0.4%
2022$5,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 10825, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1967