Skip to content

1966 Railway Avenue WestSeaside Heights, NJ 08751

Built 1967

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block1007.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage988
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
84%
Improvement Value:$56,200
16%
Total Assessment$361,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,827+5.2%
2024$5,539-13.8%
2023$6,425+0.4%
2022$6,397+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000
Sq Ft988DeedBook 19662, Page 570Recorded4/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1967