Skip to content

1940 Railway Avenue WestSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block1007.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,536
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
49%
Improvement Value:$281,400
51%
Total Assessment$556,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,132+5.2%
2024$9,631+15.9%
2023$8,312+0.4%
2022$8,275+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,536DeedBook 17897, Page 1206Recorded5/22/2020

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft928DeedBook 16050, Page 774Recorded4/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015