Skip to content

1933 Railway Avenue EastSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
May 18, 2016

Property Information

Block1008.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,472
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
52%
Improvement Value:$258,700
48%
Total Assessment$543,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,901+5.2%
2024$9,411+4.0%
2023$9,048+0.4%
2022$9,008+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 16399, Page 928Recorded5/23/2016

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5679, Page 132

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4974, Page 615

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4513, Page 716