Skip to content

119 Third AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1957

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 21, 1999

Property Information

Block1008.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,396
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
73%
Improvement Value:$114,600
27%
Total Assessment$429,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+5.2%
2024$7,436+3.4%
2023$7,189+0.4%
2022$7,158+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5720, Page 12

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5574, Page 614

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4613, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1957