Skip to content

1943 Railway Avenue EastSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 10, 2015

Property Information

Block1008.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage876
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
45%
Improvement Value:$333,100
55%
Total Assessment$608,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,074+5.2%
2024$10,526-1.4%
2023$10,679+0.4%
2022$10,632+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft876DeedBook 16081, Page 1982Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3988, Page 19