Skip to content

106 Fifth Avenue, Unit ASeaside Heights, NJ 08751

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block1015
Lot4
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage3,812
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$830,000
69%
Improvement Value:$371,400
31%
Total Assessment$1,201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,877+6.3%
2024$20,583+20.1%
2023$17,134
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000
Sq Ft3,812DeedBook 19116, Page 1381Recorded7/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022