Skip to content

18 Fifth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$675
Last Sale Date
Jul 7, 2014

Property Information

Block1016
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,000
52%
Improvement Value:$484,800
48%
Total Assessment$1,007,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,352+5.2%
2024$17,445+15.5%
2023$15,098+0.4%
2022$15,031+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$675

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 15855, Page 1673Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 15855, Page 1669Recorded7/23/2014