Skip to content

223 Fifth Avenue Unit 2Seaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block1018
Lot1
QualifierC0202
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class39
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage480
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
74%
Improvement Value:$88,300
26%
Total Assessment$338,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,160+5.2%
2024$5,856+30.3%
2023$4,494+0.4%
2022$4,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft480DeedBook 19941, Page 1543Recorded3/3/2025

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

Sq Ft480DeedBook 17087, Page 927Recorded4/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$318,000
DeedBook 13670, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1950