Skip to content

223 Fifth Avenue Unit 3Seaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block1018
Lot1
QualifierC0203
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class39
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage329
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
96%
Improvement Value:$10,000
4%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+5.2%
2024$4,501+8.7%
2023$4,141+0.4%
2022$4,123+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft329DeedBook 16805, Page 851Recorded7/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$214,500
DeedBook 13400, Page 1406

Property Built

Built

Year Built: 1950