Skip to content

199 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block1029
Lot9.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage572
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
70%
Improvement Value:$107,300
30%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415+5.2%
2024$6,098+11.5%
2023$5,468+0.4%
2022$5,444+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 10091, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1950