Skip to content

29 Seventh Avenue-Unit BSeaside Heights, NJ 08751

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block1031
Lot1.01
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class28
Description2F
Dwellings2
ZoningGBMF
Sq Footage2,192
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$640,000
73%
Improvement Value:$237,600
27%
Total Assessment$877,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,364-5.5%
2024$16,261+54.4%
2023$10,534+0.4%
2022$10,487+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000
Sq Ft2,192DeedBook 20126, Page 364Recorded9/9/2025

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 17515, Page 1565

Property Built

Built

Year Built: 2019