Skip to content

16 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Oct 24, 2000

Property Information

Block1031
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage897
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,000
82%
Improvement Value:$101,600
18%
Total Assessment$570,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,391+5.2%
2024$9,877+38.7%
2023$7,120
Property History

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 10234, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1958