Skip to content

1820 Pennsylvania Ave #6Seaside Heights, NJ 08751

Built 1987

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Apr 11, 2005

Property Information

Block1035
Lot1
QualifierC0106
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class37
Description1F
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage1,119
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
65%
Improvement Value:$145,300
35%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,654+5.2%
2024$7,275+49.6%
2023$4,862+0.4%
2022$4,841+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 12583, Page 1214

Property Built

Built

Year Built: 1987