Skip to content

226 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1992

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 24, 1999

Property Information

Block1042
Lot540.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
53%
Improvement Value:$226,200
47%
Total Assessment$481,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,763+5.2%
2024$8,330+30.2%
2023$6,398+0.4%
2022$6,370+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5664, Page 107

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 5175, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1992