Skip to content

29 Fielder AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block1044
Lot425.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2014
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
52%
Improvement Value:$400,100
48%
Total Assessment$833,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,171+5.2%
2024$14,421+9.9%
2023$13,124+0.4%
2022$13,066+118.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 16538, Page 115Recorded10/13/2016