Skip to content

1725 West Central AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2018

Last Sale Price
$296,500
Last Sale Date
Dec 29, 2008

Property Information

Block1046
Lot294
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,776
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
46%
Improvement Value:$325,700
54%
Total Assessment$600,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,939+5.2%
2024$10,398+10.2%
2023$9,434+0.4%
2022$9,392+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$296,500
DeedBook 14192, Page 247