Skip to content

47 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2018

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block1048
Lot363.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description1635
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,635
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
60%
Improvement Value:$288,700
40%
Total Assessment$721,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,142+5.2%
2024$12,493+11.1%
2023$11,247+0.4%
2022$11,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,635DeedBook 17213, Page 517Recorded8/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 16885, Page 1790