Skip to content

45 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2018

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jan 18, 2019

Property Information

Block1048
Lot363.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description1635
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,635
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
60%
Improvement Value:$288,700
40%
Total Assessment$721,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,142+5.2%
2024$12,493+11.1%
2023$11,247+0.4%
2022$11,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft1,635DeedBook 17365, Page 1456Recorded1/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 16885, Page 1790