Skip to content

236 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1967

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jan 22, 1999

Property Information

Block1050
Lot78
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
62%
Improvement Value:$166,000
38%
Total Assessment$441,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+5.2%
2024$7,634+11.2%
2023$6,864+0.4%
2022$6,834+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5661, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1967