Skip to content

66 Harding Avenue Unit AToms River, NJ 08753

Built 2008

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block1052
Lot162
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class29
Description3F
Dwellings2
ZoningR40E
Sq Footage1,848
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$640,000
74%
Improvement Value:$219,200
26%
Total Assessment$859,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,646+5.2%
2024$14,873+74.0%
2023$8,547+0.4%
2022$8,510+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 16052, Page 1027Recorded4/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 14122, Page 1436

Property Built

Built

Year Built: 2008