Skip to content

117 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1999

Last Sale Price
$948,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block1055
Lot53.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,652
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
51%
Improvement Value:$252,800
49%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,429+5.2%
2024$8,963+16.8%
2023$7,673+0.4%
2022$7,639+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$948,000
Sq Ft1,652DeedBook 19692, Page 834Recorded5/28/2024

Property Built

Built

Year Built: 1999