Skip to content

17 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1990

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 7, 2014

Property Information

Block1056.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,684
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
69%
Improvement Value:$197,600
31%
Total Assessment$630,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,483+5.2%
2024$10,916+13.7%
2023$9,599+0.4%
2022$9,557+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 15726, Page 1225Recorded1/14/2014

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 10834, Page 1347

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 3712, Page 787