Skip to content

21 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Feb 17, 1993

Property Information

Block1056.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class49
Description2F
Dwellings3
ZoningR40E
Sq Footage1,823
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
60%
Improvement Value:$285,800
40%
Total Assessment$718,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,089+5.2%
2024$12,442+64.5%
2023$7,563+0.4%
2022$7,529+6.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 5047, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1950