Skip to content

27 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 6, 1993

Property Information

Block1056.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F 13641728
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
58%
Improvement Value:$313,400
42%
Total Assessment$746,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,592+5.2%
2024$12,920+13.6%
2023$11,373+0.4%
2022$11,323+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5064, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4242, Page 944