Skip to content

49 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1948

Last Sale Date
Mar 8, 2010

Property Information

Block1056.01
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
84%
Improvement Value:$84,900
16%
Total Assessment$517,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,431+5.2%
2024$8,965+11.4%
2023$8,046+0.4%
2022$8,011+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14557, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1948