Skip to content

57 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block1056.01
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,580
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
66%
Improvement Value:$223,400
34%
Total Assessment$656,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,953+5.2%
2024$11,362+9.6%
2023$10,363+0.4%
2022$10,318+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 15232, Page 1685

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5216, Page 743