Skip to content

3 Harding AvenueToms River, NJ 08753

Built 2023

Last Sale Price
$1,835,000
Last Sale Date
Feb 9, 2024

Property Information

Block1056.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings2
ZoningR40E
Sq Footage2,172
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
45%
Improvement Value:$534,600
55%
Total Assessment$967,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,620+5.2%
2024$16,749+170.5%
2023$6,192+0.4%
2022$6,165+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,835,000
Sq Ft2,172DeedBook 19606, Page 416Recorded2/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,586DeedBook 17600, Page 1540Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$422,500

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 15981, Page 479Recorded1/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5064, Page 876

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4264, Page 215