Skip to content

2 Surf RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2022

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block1056.02
Lot9.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR40E
Sq Footage1,851
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,000
46%
Improvement Value:$529,600
54%
Total Assessment$978,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,820+5.2%
2024$16,940+149.3%
2023$6,794+0.4%
2022$6,764+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,851DeedBook 18684, Page 919Recorded9/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$680,000
Sq Ft1,851DeedBook 17757, Page 1526Recorded1/21/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel